Jakich języków warto się uczyć?

Języków na świecie jest ponad sześć tysięcy. Niemożliwością jest znać je wszystkie, bo jest ich po prostu za dużo. Przyjmuje się, że znajomość czterech czy pięciu języków czyni z nas poliglotów. Są udokumentowane przypadki ludzi, którzy mówią w dwudziestu lub więcej językach, ale jest to bardzo rzadkie. Jeśli to nie my znajdujemy się w gronie tych szczęśliwców, musimy umieć wybrać, co będzie dla nas najkorzystniejsze.

Może się wydawać, że cały świat posługuje się angielskim, ale to złudzenie. Równie popularny jest hiszpański i francuski. W Stanach Zjednoczonych całe południe kraju mówi głównie po hiszpańsku. Tereny te zamieszkane są w przeważającej większości przez latynoską mniejszość, która nie odczuwa potrzeby pogłębiania wiedzy. Żaden urzędnik w USA nie będzie mógł zajmować swego stanowiska bez choćby podstawowej znajomości hiszpańskiego.

Francuski jest trudny i z tej racji potrafi budzić niechęć. Ale posługuje się nim niemal cała administracja Unii Europejskiej. Ciężko o pracę w Brukseli, jeśli nie potrafimy komunikować się z przełożonym. Francuski pomaga również w podróży po Afryce Północnej. Posługują się nim wszystkie byłe kolonie, nad którymi Paryż sprawował kiedyś pieczę.

Zaskoczeniem może być dla nas, że z kolei niemiecki cieszy się popularnością w Turcji. Wynika to z faktu, że w Niemczech żyje spora mniejszość turecka, której rodziny często podróżują w odwiedziny do krewnych i muszą wiedzieć, co się do nich mówi.

Jeśli zależy nam, żeby się porozumieć w krajach byłego bloku wschodniego, wybierzemy wtedy rosyjski. Jest nadal popularny, a może okazać nam się przydatny również w Azji, gdzie żyje spora mniejszość rosyjska. Konieczność opanowania cyrylicy może nas nieco przestraszyć, ale łatwo daje się ją przyswoić.

Gdy nie przestraszy nas obcy alfabet, zawsze możemy pójść krok dalej i sięgnąć po chiński i arabski. Chińskiego używa ponad miliard ludzi i coraz częściej sprawy biznesowe ciągną nas do Hong Kongu czy do Pekinu. Przy okazji można też zwiedzić Wielki Mur, jedyną budowlę widoczną z kosmosu. Arabskim mówi coraz więcej migrantów, którzy przybyli do Europy. Niewykluczone, że już wkrótce, chcąc pożyczyć sól od sąsiada, będziemy zamiast tradycyjnego „dzień dobry” witać się przy pomocy „salam alejkum”.

Uczymy się, bo chcemy poznawać świat i nowe kultury. Znajomość języka obcego ułatwia znalezienie lepszej pracy i pomaga odnaleźć się w podróży. A czasem pomaga nam poczuć się oryginalnym, bo nic nie robi lepszego wrażenia na znajomych, niż wyrecytowanie fragmentów tekstu po węgiersku. Satysfakcja gwarantowana,

About the author