Migrena. Objawy i leczenie

Pulsujące, natarczywe i jednostronne bóle głowy znane są już ludzkości od stuleci. Schorzenie te nazywamy bólami migrenowymi. Bóle są bardzo uciążliwe i występują regularnie. Migrena jest chorobą o podłożu neurologicznym. Leczenia podejmowali się już antyczni i starożytni medycy. Obecnie choroba dotyka dwadzieścia procent światowej populacji. Cierpieć na migrenę mogą osoby, w każdym wieku. Dorośli i dzieci. Napadające bóle głowy, mogą utrzymywać się do siedemdziesięciu dwóch godzin. 

Migrena należy do chorób o podłożu genetycznym. Czym się objawia? U części pacjentów występują mdłości, nudności i wymioty. Rytmiczny ból nasila się w trakcie każdej czynności fizycznej i każdym ruchu ciała. Drażni nas sztuczne migające światło, promienie słoneczne i głośne dźwięki. Przy atakach bólu głowy odnotowuje się również światłowstręt, zawroty głowy i duży spadek apetytu. Często występują zaburzenia widzenia i połowiczne niedowidzenie. W polu widzenia pojawiają się migocące kształty. Ostre i nieustępliwe bóle głowy może powodować przebyty stres i przemęczenie ludzkiego organizmu. Zmienne warunki atmosferyczne i silne zapachy perfum. 

To nie jest choroba, którą łatwo można zdiagnozować. Głównie stwierdzana jest na podstawie wywiadu lekarskiego i wykonaniu obrazowego badania głowy, który nie stwierdza u pacjentów innych nieprawidłowości. Wyróżniamy dwa rodzaje leczenia jednostronnych bóli głowy. Migrena leczona jest doraźnie i profilaktycznie. Stosowane metody nie zawsze przynoszą ulgę w bólu. U osób chorujących na bóle migrenowe zaleca się prowadzenie dzienników. Metoda ta pozwala na ustalenie, w jakich okolicznościach występują napady silnego i dokuczliwego bólu. 

Należy unikać spożywania orzechów włoskich, czerwonego wina, owoców cytrusowych, parmezanu, glutaminianu sodu, przetworzonej chemicznie artykułów spożywczych, wędzonych słonych ryb, skorupiaków, kiełbasy salami i kofeiny. Większość profesjonalnych dietetyków dopisuje do tej listy gorzką czekoladę. Migrena to choroba przewlekła. Nie możemy się z niej wyleczyć. W trosce o nasz komfort może sięgnąć po mocne tabletki przeciwbólowe lub leki na migrenę dostępne w aptekach.  Większość z nich sprzedawana jest przez farmaceutów bez recepty. Kupno każdego z leków należy skonsultować, z lekarzem.

Na ten rodzaj bólu pomaga odprężenie i spożywanie posiłków o stałych porach. Dziennie należy spożywać magnez. Osoby cierpiące na bóle migrenowe powinny zrezygnować z dużego fizycznego wysiłku. Unikać stresu i przemęczenia. Przebywanie w cichym, ciemnym i wywietrzonym pomieszczeniu pozwala zwalczyć ataki bólu. 

About the author